Як різними способами штучно і безпідставно завищують вартість мінералів і дорогоцінних каменів

 

При покупці мінералів повинна панувати обережність, так як час від часу зустрічаються продавці з нечистими помислами. Вони подають не тільки невірні дані щодо найменування мінералів або місцем їх знахідки, але іноді навіть самі мінерали піддають маніпуляціям, тобто навмисно змінюють їх склад з метою одержання більш високої ціни. Якщо мінерали «прикрашені» і це задекларовано, то тут причепитися ні до чого. Нечесним це стає тоді, коли мовчать або просто заперечують зміни мінералу. Облагороджування може здійснюватися за допомогою добавки клею, масла, воску або смоли, а також і завдяки фарбуванню, випалу і опроміненню.

 

Обробка клеєм

При видобутку груп кристалів, так званих ступенів, а також при транспортуванні, можуть з легкістю відколотися окремі кристали. Це істотно знижує вартість такого ступеня. Тому робляться спроби знову прикріпити таку відколоту частину. Це зазвичай роблять за допомогою клею. Погано приклеєні частини видно вже неозброєним оком. Все частіше вдаються до допомоги збільшувального скла. Особливо важко, коли ніжка, тобто місце зламу приклеєного кристала, замаскована осколками материнської породи. Іноді допомагає флуоресцентне світло визначити місце склеювання, так як тільки замазка при певних умовах буде світитися флюрісцентним світлом або буде світитися іншим кольором, ніж весь камінь. Особливо хитромудрі маніпуляції може виявити тільки фахівець.

 

Обробка з додаванням воску, масла і смоли

Щоб заповнити тріщини, стабілізувати пористі камені або підвищити глянець і прозорість, а також для поліпшення інтенсивності кольору, особливо коштовні камені піддаються обробці, а також просочуванню маслом, воском або смолою. Розпізнати таку обробку для неспеціалістів практично неможливо. Хоча іноді і намагаються розплавити за допомогою розігрітої голки при введеному субстраті або виявити найменшу зміну кольору, але в цілому краще доручити ідентифікацію фахівця. Біржі мінералів надають часто можливість обміняти власні знахідки.

 

Фарбування

У той час як компактні камені можуть бути пофарбовані лише поверхово, то пористий матеріал може змінити колір досить глибоко і навіть наскрізь. Агат, наприклад, який, як правило, найчастіше виглядає непривабливим сірим, фарбують за спеціальною методикою для досягнення зміни кольору. Пропоновані сьогодні в продажу агати є зазвичай штучно забарвленими. Мистецтво фарбування було відомо ще римлянам. З двадцятих років минулого століття центром фарбування агата є Ідар-Оберштайн в Німеччині.

 

Випал

При нагріванні на багато сотень градусів, так званому випалюванні, мінерали можуть змінювати колір, поліпшується прозорість і зовнішній вигляд. У мінералів, які використовуються як дорогоцінні камені, в загальному, таке ґрунтовне облагороджування широко поширене. Неспеціаліст зазвичай не може побачити такі маніпуляції. Тому варто бути обережним при купівлі дорогих каменів. Часто випалу камені піддаються ще на місці їх знахідки в шахтах.

 

Опромінення

Останнім часом зміна кольору досягається за допомогою опромінення радієм і рентгеном, а також застосовується обстріл елементарними частинками. Таким чином оброблені камені з часом, однак, можуть потьмяніти. Цю маніпуляцію можна проводити тільки в країнах з розвиненою промисловістю. Вона не знайома любителям каменів і, вже тим більше, недовідна. Іноді такий камінь містить цілком вимірну радіоактивність.

 

CIBJO

Для досягнення єдиних директив в торгівлі мінералами, прикрасами і дорогоцінним камінням в 1961 році була заснована міжнародна організація CIBJO (міжнародна конфедерація ювелірних і срібних виробів, діамантів, перлів і каменів), яка і розробила відповідні Статути. Відповідно до Статуту 2006 року були дуже посилені масштаби даних про оброблені камені. За невеликим винятком недвозначною і не затребуваною декларацією повинні підлягати всі штучні зміни.

 

Купівля мінералів

Особлива рекомендація: ніколи не купуйте мінерали, а також і дорогоцінні камені просто на вулиці або у відпустці на пляжі. На виставках мінералів і біржах, які вже з'явилися майже в кожному великому місті, є не тільки певний вибір мінералів, але і можливість порівняння ціноутворення. Гарантія чесної консультації і відповідна ціна, однак, зустрічається не на кожній виставці мінералів. Тому в Німеччині в 1985 році продавці мінералів об'єдналися в Товариство - Товариство німецьких продавців мінералів і копалин DMF t.V. - і прийняли кодекс честі професійної і чесної консультації. В даний час членами цього суспільства є і продавці з інших країн, і це суспільство має всі підстави по праву називатися міжнародним (DMF International). Там, де знаходиться логотип «DMF International», там  знайдете кваліфікованого партнера в професійній торгівлі, який чесно проконсультує, якому можна довіряти. Поруч знаходиться логотип DMF гарантує покупцю мінералів чесну консультацію і відповідну ціну.

 

Автор: Вальтер Шуман

 

 

Схожі статті: