Чорний Агат і чорний Онікс. Як відрізнити підробку і чи є справжні камені в природі?

Щоб відрізнити підробку від справжнього каменю, треба бути фахівцем високого рівня з гарним запасом теоретичних і практичних знань. Але є кілька методів, які допоможуть не купувати «скло». Про них нижче в інтерв'ю. Крім того, Ви дізнаєтеся, чим фундаментально відрізняється чорний агат від чорного оніксу і чому останній рідко знаходиться у виробників в якості сировини для готових виробів.

Тема сьогоднішньої розмови: чорний агат та чорний онікс.

З цим питанням ми звернулись до до відомого фахівця в Україні, геолога Андрія Івановича Мартишина.

Таке питання. Всі шукають чорний агат, чорний онікс, дуже багато людей цікавляться цим каменем: від колекціонерів, до любителів прикрас, коли знаходять і тягнуться до того щоб вже його придбати, виникає одне питання, яке ми дуже часто з вами чуємо - чи це є справжнім каменем?

-Ну насправді це не одне питання, а зразу багато, і навіть складно буде дати на все це відповідь в одному відео, я думаю що ми зробимо навіть серію. Але почнемо з базових речей. Основна помилка: чорний онікс і чорний агат - присутня назва в багатьох ювелірних каталогах і в багатьох цінниках ювелірних магазинів, і вони часто використовуються недоречно. Чому? Тому що згідно даних такої науки як гемологія, агат це є смугаста різновидність агрегату халцедону і інших мінералів кремне кислоти SiO2, а онікс це взагалі дуже широка назва каменів, куди входить від мармурового оніксу який ми можемо знайти в печерах, хто був в печерах то бачив сталактити і сталагміти з мармурового оніксу, і до ювелірних різновидностей мінералу халцедону кварцу кристобаліту і так далі, похідних SiO2. І ось тут якраз починається вся плутанина, тому давайте по черзі.

Значить, чорний агат в природі буває, він перед вами, це чорно-червоно білий (зліва зверху – прим.), і це чорно-біло-сірий (зліва посередині – прим.). Чому агат, тому що він має кілька кольорів. Якби він був одного кольору, як оцей (справа зверху – прим.), він був би просто чорним оніксом. Це - ювелірна назва, це не мінералогічна назва. Оце вставки як раз ювелірні, зроблені з чорних агатів бразильських (справа посередині – прим.), але вони спочатку були різних кольорів, в основному блідо-сірих тонів, їх витримують в анілільних барвниках, залишається природній колір, але вони тонуються, стають більш контрастні.

Основна сировина для виробництва – це оцей ось халцедон (справа зверху – прим.) однорідний бразильський,витриманий в аніліні або інших барвниках, щоб він повністю був профарбований до чорного кольору, бо це натуральний камень який утворився при виверженні вулкану на півдні Бразилії десь 300 мільонів років назад в басейні ріки Парана, і ось власне це і є чорний онікс, ну або можна назвати чорний агат, але це вже не зовсім коректна назва.

На рахунок природних чорних оніксів. Вони існують, ось матеріал теж з Бразилії (зліва знизу – прим.), ось матеріал з України (справа знизу – прим.), особисто знайдений мною в руслі річки Латориця на участку між Свалявою і Мукачево, ви самі можете пройтися по руслу і назбирати таких чорних блискучих камінців, от схожих на оці індійські (зліва знизу – прим.). І ще є в Індії так званий онікс-агат, це оцей ось камінь (зліва знизу білий камінь – прим.), він в основному чорно-біло-червоних тонів, це така порода яка теж утворилась при виверженні вулкану, там гігантське плато вулканічне в центральній Індії.

Тому ми попробуємо розбити всі ці поняття на окремі і ще зробимо по них більш конкретну доповідь. Наразі ми маємо що чорний онікс і чорний агат це є натуральний камінь, за винятком тих виробників які підробляють його, ставлячи замість них високотемпературне скло, так звану смальту. Ви зможете самі побачити, подивившись на камінь через сильне світло.  Якщо воно буде чорне непрозоре або коричневе, це буде натуральний камінь, якщо там буде просвічувати якимось фіолетовим, зеленим, рожевим, чи іншим кольором – це буде підробка скляна.

Ну мабуть це основні тези.

-Є одне питання. Якщо це вже тонується, тобто тут вже якусь участь у процесі бере фарба, аніліновий барвник, виникає питання: чи не вигорає це на сонці, як це веде себе на світлі, наскільки вона стійка.

-Так само як будь-яка тканина, де теж використовується аніліновий барвник. Тобто він гіпоалергений, він не впливає на здоров'я людини, тому саме для цього він і використовується. Ну будемо сподіватись що саме так і робили ті виробники. Ще не було випадків щоб вигорав чорний онікс, я за свій п'ятидесятирічний період роботи ще про таке не чув.

 І доречі ще хотів сказати. От бачите, цей чорний онікс (зліва знизу – прим.) природній, але виробники не хочуть з ним працювати по дуже простій причині - він завжди має в собі якісь мікротріщини, плями і так далі, і клієнт також не хоче отримувати виріб з тріщинами і плямами. Саме тому виробники використовують оцю халцедонову сировину (справа зверху – прим.) .

-Начебто зрозуміло, дуже дякую.

 

Як можна зрозуміти з інтерв'ю, чорний онікс і чорний агат в природі існують, але потрібно знати кілька важливих нюансів, щоб не прогадати з вибором. Також натуральність каменю не завжди означає оригінальність, а оригінальність - не завжди естетичну привабливість. Тому перед покупкою непогано б розставити пріоритети.
До слова, справжній чорний агат і чорний онікс Ви можете купити у нас на сайті. Камені можуть бути різних форм і розмірів, в тому числі у вигляді кабошона і галтовки. Якщо Вам потрібна допомога з підбором мінералу, то просто зателефонуйте за вказаними на сайті телефонами. Ми дамо вичерпну консультацію і допоможемо зробити правильний вибір.

Інтернет-магазин «Камені Маркет» - Ваш путівник у світі природних каменів.