Камені або мінерали? Розбираємося в термінології і збагачуємо свої знання
У побуті такі терміни як «камені», «мінерали» і «кристали» використовуються в більшості випадків в якості синонімів. Але чи так йдуть справи з точки зору офіційної науки? Виявляється, це питання має під собою цікавий фундамент. Розібратися в тонкощах і «кам'яних» термінах нам допоможе в цьому короткому інтерв'ю геолог Андрій Мартишин.
-Сьогодні ми розглянемо питання каменів та мінералів. З цим питанням ми звернулись до відомого в Україні фахівця, геолога Андрія Івановича Мартишина. Андрій Їванович, прошу Вам слово.
- Я би трошки змінив це питання, тому що з точки зору професійного геолога всі камені діляться на дві категорії: тобто на мінерали і гірськи породи.
Відрізняються вони тим що мінерал характеризується чіткими параметрами, тобто він має чітку хімічну формулу і структуру – кристалічну решітку, чим власне відрізняється від аморфних речовин, таких наприклад як бурштин , який не є минералом, як опал – хоч є неорганічною сполукою, але теж не є мінералом, бо немає кристалічної решітки.
І на прикладі, наприклад, оціх каменів, можемо подивитись що ж це таке.
Оце моно-мінеральна порода, яка складається з одного мінералу – пиріту, оце його кристали (нижній жовтий камень – прим.), а це багато мінеральна порода, яка називається ніфеліновий сієніт, яка складається з синього нифеліну, білого альбіту і сірого нифеліну (блакитний камінь праворуч – прим.). А ця порода дуже цікава, з Мадагаскару, вона називається гнейс, і в ній серед маси слюди і польового шпату, ви бачите кристали мінералу корунду, які сині і називаються у нас сапфір (сірий камінь зверху – прим.). А ця порода називається чароїт, але вона складається з багатьох різних мінералів – з польового шпату, з власне чароїту, і більш рідкісних мінералів – егерин і так далі (фіолетовий камінь зліва – прим.).
-Дуже вичерпна відповідь. А може ще додасте трохи – а що ж саме таке кристали, кристали і мінерали – яка різниця між ними, що їх відрізняє.
-Мінерал може бути у вигляді кристалу, як от в данному випадку (сирий камінь зверху – прим.) кристал корунду, який називається сапфіром, і тут маємо кристали пиріту (жовтий знизу – прим.). Але скажімо от такий мінерал (фіолетовий зліва – прим.) чароїт ніколи не утворює кристалів, точніше його власна така от волокниста форма – це і є його така форма кристалу, вона схожа на войлок, бувають абсолютно войлокоподібні структури, і вони навіть так розриваються як якійсь войлок. Ви не побачите щоб він мав якісь чіткі форми, але тим не менш він має чітку формулу і під рентгеноструктурним мікроскопом можна побачити його структуру, тому це є мінерал.
-Зрозуміло. Дуже дякую за вичерпні відповіді, Андрію Івановичу.
Як можна зрозуміти з інтерв'ю, фундаментальною особливістю для визначення мінералу є кристалічна решітка. У той же час мінерал може бути кристалом, але не завжди. Виходить, що кожен камінь може мати додаткові параметри, і згребти все під одну гребінку за кольором, формою або іншим характеристикам не вийде - необхідно знати склад каменя.
У каталозі інтернет-магазину «Камені Маркет» Ви без зусиль знайдете камінь, який, як то кажуть, ляже до душі і принесе користь. Якщо Вам потрібен конкретний мінерал, то Ви завжди можете написати або зателефонувати нам, ми допоможемо зробити правильний вибір. Давайте разом знайдемо Ваш персональний талісман.