Рубін або сапфір: як відрізнити, що спільного і чому рубіни і сапфіри в СРСР були підробленими

Ви коли-небудь зустрічали сапфір зеленого кольору? А жовтого? Парадокс, але таке буває в реальності і явище саме по собі звичайне. У свідомості людини вже сформувалися чіткі асоціації між назвами каменів і вибором кольорів, але факти часто дивують. Так буде і цього разу в новому інтерв'ю, яке ми підготували спеціально для відвідувачів інтернет-магазину «Камені Маркет» і всіх, хто цікавиться.

Знову зустрічаємось сьогодні щоб проговорити деякі питання стосовно мінералів та каменів. Сьогодні з нами у студіі знову відомий в Україні фахівець. Геолог Андрій Іванович Мартишин, і ми запросили його для того щоб він допоміг нам розібратись в такому питанні. Андрій Іванович, є сапфіри, є рубіни, і дуже часто ми бачимо що ці дві назви ідуть поруч, навіть зустрічається сапфіро-рубін, чи рубіно-сапфір. Не могли б Ви роз'яснити, чому це так, що це все означає.

-В природі немає мінералів рубіна і сапфіра, є мінерал який називається корунд. В нього банально проста хімічна формула – окис алюмінію  Al2O3, він кристалізується, кристали мають найчастіше вигляд від шестигранних так сказати стовпчиків (зліва зверху – прим.), до шестигранних таблеток (зліва знизу – прим.). Він буває різноманітних кольорів, тут у нас представлені сині – оце власне сапфір (зліва зверху – прим.), різні відтінки червоного і рожевого - це називається рубін (справа зверху – прим.), і все, абсолютно все, будь яких кольорів – зелених,оранжевих, все що не червоне, називається сапфіром.

Тому ті хто думає що сапфір буває тільки синього кольору, помиляються, він буває будь якого кольору, окрім червоного.

Утворюється вся ця група корунду в основному в умовах так званого регіонального метаморфізму. Просто кажучи – морські осадки,які мали з собою дуже багато глини, при їх опусканні глибоко в товщу землі і високому тиску і росту температури, починають перекристалізовуватись і алюміній за рахунок молекулярних сил притягання утворює такі кристали, залежно від домішок вони будуть мати різні кольори. Тому вони будуть називатись або рубіном, або сапфіром.

Бувають випадки коли різні розчини поступають в різній послідовності  імпульсивно, тому вони можуть бути поліхромні, наприклад сапфір синій може переходити в рожевий сапфір,а потом ще і в червоний рубін. Є такі кристали, іх знаходять найчастіше в Індії в Кашмірі, напевно всі чули про родовище індійських рубінів і сапфірів.

-Це тоді і кажуть що це сапфіро-рубін, чи рубіно-сапфір?

-Ну питання, скажем так спірне, тому що не існує чітких критеріїв де закінчується сапфір, де починається рубін. Тим більше що кожна людина по різному сприймає кольорову гаму, тому це кожен вирішує для себе – це вже рубін, чи це ще сапфір. Але загально : все що червоне чи рожеве – рубін, все решта – сапфір.

-Стосовно простої перевірки на тему того чи це сапфір чи рубін, ви казали перед ефіром що це може бути зроблено за допомогою люмінесцентного фонарика. Чи можемо зараз ми продемонструвати це?

-Так, звичайно, вимикайте світло.

(стало темно) (ввімкнули фонарик)(червоні камні світяться)

-Як ви бачите, надзвичайний ефект свічення оцих рубінів в самому низу(справа знизу – прим.) , це індійські, потім менше світяться рубіни з Танзанії (справа зверху – прим.), і майже не світяться сапфіри.

Для ілюстрації ми використали ось цей взірець (справа зверху – прим.), це Танзанія, оцей сапфір з Мадагаскару (зліва зверху – прим.) це теж мадагаскарські лейко-сапфіри безколірні, і дуже цікаве родовище з Індії, які дуже світилися (справа знизу – прим.) це в такій оксид-альбітовій породі, маса кристалів, нажаль тріщинуватих, але там часом трапляються ювелірні рубіни.

-Тобто маємо собі таке невеличке відкриття: немає сапфірів і немає рубінів, а є корунд.

-Це фактично ювелірні назви, немає таких мінералів. Є дуже важливий момент, з чим я постійно стикаюсь на виставках та роздаючи консультації, прошу не ображатися на мене, всі ми громадяни колишнього ССР, всі хто купляв в радянських ювелірних магазинах прикраси з рубінами, сапфірами і олександритами, все це обман громадян, тому що все це окис алюмінію з різними додатками,вирощені на радянських заводах, в основному в місті Александрові під Москвою, які продавались радянським громадянам по ціні золота, так держава обманювала своїх громадян.

-Дуже Вам дякую, пане Андрій!

Сподіваємося, що тепер Ви станете краще орієнтуватися в питаннях гемології. А головне розуміти всю багатогранність сапфірів, знати про загальну базу з рубінами, вміти відрізняти рубіни з різних куточків світу.
Відразу відзначимо, що вибрати камінь до душі і по гаманцю Ви можете прямо у нас на сайті за цим посиланням: сапфіри і рубіни. Як можна побачити, в каталозі представлені не тільки необроблені камені, але і готові вироби, в тому числі дорогоцінні прикраси. Якщо Вам потрібна допомога з підбором каменів, то зв'яжіться з нами зручним для Вас способом. Ми підкажемо, відповімо на питання і допоможемо визначитися з мінералом безпосередньо для Вас або Ваших близьких.


Інтернет-магазин «Камені Маркет» - це завжди якісний і натуральний товар за прийнятні гроші.