Значення кольору важко переоцінити, треба думати, що про його всеосяжну роль ми далеко не все знаємо. Під впливом різного кольору (при розпаді променя світла на спектр) відбуваються процеси прискорення та зміцнення життєвих енергій нашого організму. Ще зі шкільного курсу з фізики ми пам'ятаємо, що біле світло складається з 7 кольорів, які, з'єднуючись, дають основу - білий колір. І також знаємо, що світло, звук, магнетизм є енергіями, які відрізняються тільки по частоті своїх вібрацій. А кожному кольору, в свою чергу, відповідає своя довжина хвилі.

 

Яким же чином кольори впливають на наше здоров'я, настрій і особисте життя в цілому?

    Ми звикли вважати, що очі виконують тільки одну функцію - бачити. Ми не знаємо про інше їх дивовижне призначення - бути «вікнами», через які біле денне світло входить в наше тіло. А тепер давайте зовсім небагато поговоримо про те, як влаштований наш зоровий апарат, і торкнемося нашої фізіології. Після того, як світло потрапило в наше тіло, світловий промінь, проходячи по зоровому нерву, роздвоюється. Один імпульс йде до відділу мозку, де безпосередньо створюється зоровий образ. А інший потрапляє в гіпоталамус - найважливіший відділ мозку, пов'язаний з усім організмом і, перш за все, з нервовою та ендокринною системами. Саме завдяки гіпоталамусу підтримуються на певному рівні кров'яний тиск і температура тіла, б'ється серце, ми відчуваємо радість, страх, голод та інші емоції. Але при цьому, мозок неоднаково реагує на вплив променів того чи іншого кольору, а ендокринна система також виробляє певні гормони відповідно до певних кольорів. За ці процеси «відповідає» відділ гіпоталамуса, званий епіфізом.

   Наш епіфіз має здатність розкладати сонячне світло на кольори, подібно своєрідній маленькій призмі. Епіфіз «видає команду» мозку довести отримані кольори до кожного органу.
Тому практично всі хвороби починаються тоді, коли людина недоотримує необхідну кількість кольорів сонячного спектру. Причому, деякі з них відсутні в електричному світлі, і тому штучне освітлення може стати джерелом того чи іншого захворювання. Наприклад, багато сучасних хвороб пов'язані з нестачею в організмі синього, блакитного, зеленого і фіолетового кольорів, які є тільки в сонячному світлі.

Часто буває, що певний колір викликає у нас нічим не зрозуміле неприйняття. Наприклад, хтось категорично не сприймає жовтий колір і при цьому дуже любить блакитний. У більшості випадків неприємні відчуття виникають від того кольору, якого нам не вистачає.

    Існує в нетрадиційній медицині цілий розділ - лікування кольором, кольоротерапія. Причому, вже навіть офіційна медицина з усім властивим їй скептицизмом кольоротерапію визнала ефективною. Тому у великих палатах стіни фарбують у спокійні і радісні тони - блакитний, салатовий. А у відділенні, де лежать пацієнти з підвищеним артеріальним тиском і іншими захворюваннями серця - уникають червоного кольору. Але все це - добре забуте старе. Ще Гіппократ і Авіценна успішно лікували кольором. А в Китаї майже вся медицина побудована на принципах кольоротерапії. Наприклад, лікар, не питаючи пацієнта, що у нього болить, дізнавався, який колір він вважав за краще і який не любить. Діабетику зазвичай приємний блакитний колір, а помаранчевий викликає негативні емоції і підвищення цукру в крові. Тому саме помаранчевий колір приписувався пацієнтові як ліки. Через фільтри лікар впливав на очі хворого певним кольором, і в результаті наступало поліпшення.

Давайте тепер коротко протестуємо себе на симпатію і антипатію до кожного кольору, і дізнаємося про його дії на тіло.

Червоний – стимулює високу фізичну активність, покращує функції статевих органів.

Помаранчевий – стимулює роботу нирок, допомагає при діабеті.

Жовтий – нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту, кров'яний тиск.

Зелений – виліковує захворювання серцево-судинної та кровотворної системи.

Блакитний – допомагає при хворобах, пов'язаних з обміном речовин, центральної нервової та кістково-м'язової системи, захворюваннях горла і органів дихання.

Синій – стимулює зір, допомагає при захворюваннях вуха.

Фіолетовий – сприяє поліпшенню роботи мозку, а також виробленню гормону (мелатоніну), що омолоджує
організм і знімає депресію.

    Далі ми будемо говорити про вплив того чи іншого кольору на наше тіло і свідомість. Ми звикли милуватися красивим кольором дорогоцінних каменів, фарбами природи, слухати музику, розрізняти смакові відчуття (кислий, солодкий, гіркий, солоний). І тільки мало хто з нас знають, що колір, нота, смак взаємопов'язані. Сьогодні ми зупинимося більш детально на тому, як впливає на нас той чи інший колір.

    Колір - це не тільки краса. Коли ми милуємося неповторними барвами червоних тонів, сонячними блискітками жовтого, синіми або блакитними відтінками неба або усією гамою зелені, що дає відчуття вічності і безпеки - ми повинні уявляти собі, що колір, впливаючи на наші органи чуття, на нашу шкіру, наш зір, дає той чи інший лікувальний ефект.
Колір - один з чинників, що формують стан нашої психіки, яка як досвідчений диригент стежить за правильним звучанням інструментів в складному ансамблі, що має назву людським організмом. Кожен орган, крім складної системи різноманітних факторів, які здійснюють його нормальну роботу, потребує певного кольору і пофарбований в певний колір. Згідно старокитайської філософії в синьо-зелений колір забарвлена ​​печінка, в червоний - серце, в чорний - нирки, в білий - легені, в жовтий - селезінка і підшлункова залоза.

    Якщо клітині або тканині, яка виконує тільки їй властиву функцію в складному механізмі організму, не вистачає певного, потрібного їй кольору, вона починає змінювати частоту своїх вібрацій і, відповідно, свій процес функціонування, викликаючи ланцюгову реакцію в сусідніх клітках або тканинах, тим самим виводячи з ладу цю систему. Застосування потрібного, правильно певного кольору, що має аналогічний частотний резонанс хворим органом, призводить до швидкого зцілення.
Клітини і тканини організму мають здатність до селективного відбору і сприйняття потрібних променів і до відключення або відбиття того кольору, в якому немає необхідності.

    Колір відіграє важливу роль і в психологічній сумісності в сім'ї, суспільстві, колективі. Кожна людина належить до одного з 7 основних кольорів, а висловлюючись точніше, є певних хромотіпом - і ця обставина дуже важливо для психолога. При оцінці його особистості, а також при рекомендації вибору життєвої ситуації або її подолання, підбору партнера, одягу і т.д. Певний колір або промінь, маючи специфічну для нього якість енергії, забезпечує фізичну динаміку, забарвлення і властивості емоційної сфери та ментального тіла особистості.
Цілителі Аюрведи вважають, 7 найважливіших кольорів веселки пов'язані з тканинами і органами тіла і основними елементами, їх складовими. Хвильові вібрації основних кольорів надають відновлюючу дію на ті чи інші функції організму, нормалізують їх діяльність. Лікувальна дія кольору пов'язана з впливом коливань хвиль певної довжини. На наші органи і психічні центри, причому, дія різних кольорів має специфічний вплив при тих чи інших захворюваннях.
Діапазон хвиль оптичного випромінювання характеризується довжиною між 380 і 760 нанометрів. Найбільша довжина хвилі у червоного кольору, найкоротша - у фіолетового. Всі кольори поділяються на теплі і холодні. До теплих кольорів відносяться червоний, помаранчевий і жовтий. До холодних - блакитний, синій, фіолетовий. Між ними центральний - зелений. Білий синтезує в собі в собі всі кольори. Білий - це символ денного світла, асоціюється з неземним, з чистотою і святістю.

    Існує думка, що навіть вода, налита в пляшки різного кольору, під впливом променів Сонця набуває нові хімічні властивості і може бути використана для лікування. Ми захоплюємося красою благородних чистих кольорів, вони завжди чарівні і ненав'язливі - це натуральні кольори каменю, ніжні забарвлення пелюсток квітів, це осіння гама листя, блискучий переход фарб від зелених до помаранчевих і червоним, чисті блакитні з білим тони неба і багато інших чарівні кольорів природи .

   

У шкалі класифікації кольорів багато назв пов'язано асоціативно з кольором найбільш відомих мінералів, що підкреслює значення мінерального царства в житті планети.
Наприклад:

  • аметистовий
  • гранатовий
  • рубіновий
  • бурштиновий
  • малахітовий
  • смарагдовий
  • сапфіровий
  • бірюзовий
  • аквамариновий
  • лазуритовий
  • перлинний
  • перламутровий і ін.

    Сонячний промінь, що дарує нам життя, тепло, їжу, розкладений на фарби спектра, дає сім кольорів веселки. Давня традиція поклоніння світлу і вогню, а також всьому прекрасному, величному, яскравому і чистому зв'язується з веселкою. У всіх міфах веселка вважається мостом, що з'єднує небо і землю. Веселка - знак завіту, метафора священного писання, і цілком зрозуміло, що за шкалою цінностей прекрасного з тим, в чому люди бачать відблиски веселки, вони ототожнюють все таємниче, величне, красиве. Так, наприклад, одяг первосвященика Яхве Аарона був прикрашений дванадцятьма самоцвітами, відповідними 12-ти Ізраїлевим племенам, місяцям і знакам Зодіаку.

    Веселка самоцвітів не поступається небесній ані яскравістю і соковитістю тонів, ані чистотою і тонкістю відтінків. Механізм багатьох хвороб обумовлений порушенням колірної гармонії, змішанням кольорів, а також дефіцитом певного кольору, необхідного для життєдіяльності органів і психічної гармонії. Якщо повернути відсутній колір або очистити його від сторонніх домішок, можна відновити порушення рівноваги організму. Ще в Давньому Єгипті широко застосовувалося лікування енергією бога Сонця, або як кажуть, хромотерапія. Колір може викликати приємні спогади про найбільш щасливі хвилини життя і, навпаки, може нагадати про сумне, тяжке, про страждання, про любов, що пішла.

    Створення і закріплення в нашій свідомості колірних асоціацій тотожне процесу створення і закріплення в корі великих півкуль головного мозку умовних рефлексів. Те, як ми сприймаємо колір, залежить від самих кольорів, їх чистоти, яскравості, насиченості, так і від особливостей нашого сприйняття. Кожна людина реагує на певні кольори по різному. Є кольори, які ми інстинктивно уникаємо, вони нас дратують, викликають почуття неспокою. Інші - радують наше око. Ми використовуємо їх в одязі, прикрасах, кольорі інтер'єру. Психологи на підставі переваги або любові людей до певного кольору визначають характер людини, його схильності, склад розуму, психіки і навіть стан здоров'я. Про те, які натуральні камені, яких кольорів впливають на здоров'я людини, читайте далі по посиланнях на колір нижче.

 

Автор: Анастасія Козачок

 

Червоний Помаранчевий Жовтий
Зелений Фіолетовий Блакитний
Синій Коричневий Білий